Душ, който използва единствено вода като източник на енергия. Тази идея и последните проучвания в сферата на нанотехнологиите, направени от Джун Лин Уан от Технологичния институт в Джорджия, са в основата на Piezo Shower. Луксозните душове консумират твърде много енергия за затопляне и едновременно с това хабят много излишна вода. Идеята се ражда в резултат на опитите да се намери начин да се доведе до минимум енергията, която консумираме.
Как точно се постига това? Накратко, вътрешната повърхност на тръбите на душа е покрита с пиезоелектрични нановлакна, които имат свойството да генерират електричен заряд под въздействието на налягане, движение или триене, в случая – от течащата вода. За да се увеличи максимално повърхността на допир с водата и така да се постигне по-голяма ефективност, тялото на душа е изградено от множество разклонения, които напомнят човешката кръвоносна система.
Когато водата преминава през тръбите, голямо количество цинкови нановлакна хващат енергията и я превръщат в топлина, която повишава температурата на водата.
Душът се контролира чрез водоустойчив дисплей, захранван от същата система. Той показва още и полезна информация като изминало време и количество консумирана вода.
Концепцията: Пиезоелектричният ефект се базира на способността на някои електромагнитни материали да генерират електрично поле в отговор на механичен стрес. Във време, когато значението на възобновяемата енергия нараства, това е една многообещаваща възможност и дизайнерите се стремят да намерят най-доброто й приложение. Например: пиезоелектрични устройства може да се вградят в магистрали, за да генерират електричество от минаващите коли. Или в пода на една зала за танци – енергията, генерирана от танцуващите, би могла да осигурява около 60% от нуждите на клуба. Ето защо очакванията са пиезоелектричността да има огромно влияние върху живота ни в бъдеще.
Проектът Piezo Shower е реализиран от талантлив квартет дизайнери от четири различни страни и училища по дизайн - мексиканката Fernanda Pizá, германката Natalie Weinmann, бразилецът Victor Stelmasuk и финландецът Sebastian Jansson, всички част от програмата Master of European Design (MED). Прототипът е конструиран от неръждаема стомана в работилниците на ENSCI-Les Ateliers в Париж и частично финансиран от програмата MED.
Програмата MED обхваща уникална мрежа от седем водещи европейски училища за дизайн и е с продължителност 5 години, през които студентите получават възможност да се обучават по 3 различни системи и да се запознаят с различен подход на проектиране и дизайн.
Piezo Shower печели втора награда Salone Satellite 2010 и е номиниран за наградата на RED DOT за дизайн за 2011 в Сингапур.
С един вече успешно изграден прототип може би проектът Piezo Shower ни подсказва какъв би бил душът на бъдещето.
____________________________
* Това е статията ми, която беше публикувана в днешния брой на Капитал LIGHT
Share
Comments